przejdź do treści

CST SCENA - „Goździk w pustej muszli” - spektakl taneczny

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

30 MARCA (CZW) 19:00
„Goździk w pustej muszli” - Aleksandra Bożek-Muszyńska i Piotr Skalski

Opis wydarzenia i program:
CST-SCENA - Taniec, dialog, człowiek, kultura - “Goździk w pustej muszli” - Aleksandra Bożek-Muszyńska i Piotr Skalski

Zapraszamy na spektakl tańca w ramach CST-SCENA, IV edycji Centralnej Sceny Tańca w Warszawie.

Blok programowy „Taniec, dialog, człowiek, kultura” definiuje taniec jako narzędzie komunikacji, przekazujące treści i idee, docierające do różnych poziomów wrażliwości widza. W ramach tego bloku pokażemy spektakle twórców młodego i starszego pokolenia, zespoły oraz duety, przedstawienia wykorzystujące różnorodne techniki ruchu: taniec współczesny, teatr fizyczny oraz sztuki pokrewne. Mamy nadzieję, że ta różnorodność pozwoli publiczności budować i wzbogacać własny alfabet sztuki tańca.
30 marca 2023 roku oddajemy scenę Mazowieckiego Instytutu Kultury duetowi Aleksandrze Bożek-Muszyńskiej oraz Piotrowi Skalskiemu.

Program:
„Goździk w pustej muszli”
Poszukują końca początku i początku końca. Wychodząc od impresji na temat rzeźby Pocałunek rumuńskiego twórcy Constantina Brâncuşi, artyści przyglądają się tematowi długoletnich związków miłosnych. Co dzieje się po zakończeniu pierwszego, idyllicznego, fizycznie intensywnego, sklejającego, ale też przekraczającego etapu miłości romantycznej? Czy po jej obumarciu ewoluuje w relację dojrzalszą, intymniejszą, głęboko emocjonalną, w której dwie osoby mogą być jednocześnie blisko i daleko od siebie? Jak mój bliski Tobie organizm patrzy na Twój organizm z dystansu indywidualnych potrzeb? Jak, po tylu wspólnych posiłkach, reaguje na Ciebie moja odrębna wątroba? Instrument wielkości zaciśniętej pięści, jak można traktować Cię poważnie? Serce ser chce. Weź się nie zaciskaj na mnie. W spektaklu twórcy przyglądają się miłości, która następuje po tej wynoszonej na piedestał. Poszukują początku końca i końca jej początku.

„Goździk w pustej muszli” został wyróżniony w kategorii Najlepszy spektakl taneczny w sezonie 2021/22 przez Alicję Müller na łamach miesięcznika Teatr za poetycką opowieść o dojrzałych podmiotach miłosnych, w której „kocham” mówią nie tylko serca, ale też płuca oraz wątroby; ruch zaś, tak czuły i uważny, a jednocześnie figlarny i burzliwy, namiętny i luzacki, nie ucieleśnia patosu wielkich gestów, lecz pragnienie poznania – zarówno siebie, jak i Innego, także tego, który, choć bliski, bywa utrapieniem, nieznośnym jak popsute radio.

Koncepcja: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Choreografia, kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska i Piotr Skalski
Muzyka: Marcin Janus
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Producent: Krakowski Teatr Tańca
Szczególne podziękowania dla Hanny Bylki-Kaneckiej za ogromne wsparcie.

Premiera: 13.11.2021 | Cricoteka, Kraków

Spektakl powstał w ramach projektu rezydencyjnego Krakowskiego Teatru Tańca „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Być może się przyda: twórcy średniego pokolenia, duet, muzyka na żywo (to jeszcze potwierdzę), temat dojrzałej miłości, szczególnie może zainteresować widzów średnio młodych ;-), ale też starszych, może uruchomić MUTWY? Artyści z dużą wrażliwością, wyczuciem, poczuciem humoru, kulturą. Tancerka (Warszawa) i tancerz (Kraków) - tancerze niezależni, współpracują z teatrami tańca, choreografami i reżyserami w całej Polsce.

Kuratorka: Katarzyna Stefanowicz
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

Organizatorzy, współorganizatorzy:
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: m.st. Warszawa

Dostepność:
*pętla indukcyjna

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry