przejdź do treści

Swing Club - "BYDGOSZCZ SESSIONS"

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Swing Club
BYDGOSZCZ SESSIONS
Wykonawcy:
Filip Wojciechowski - fortepian
Paweł Pańta - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja
feat. David Friedman - wibrafon

Anna Markowska – prowadzenie koncertu
Oryginalne brzmienie, ciekawe instrumentarium (wibrafon, fortepian, kontrabas, perkusja) – tak zapowiada się marcowy Swing Club. Podstawę programową koncertu stanowić będzie materiał muzyczny pochodzący z płyty zatytułowanej „Bydgoszcz Session”, nagranej pod koniec 2021 roku przez znakomitych muzyków: Davida Friedmana, Filipa Wojciechowskiego, Pawła Pańtę i Piotra Biskupskiego. W czasie koncertu zostaną zaprezentowane m.in. utwory Herbiego Hancocka, Jimmy’ego van Heusena, Ishama Jonesa, Bronisława Kapera, a także Davida Friedmana i Filipa Wojciechowskiego.
Wibrafon to instrument , który podobno swym brzmieniem współgra z każdym innym instrumentem. Pod rękami takiego mistrza jak David Friedman otwiera przed słuchaczem całą paletę barw. Trio Wojciechowski/ Pańta / Biskupski to muzycy swobodnie i z przyjemnością poruszający się pomiędzy klasyką a jazzem. Mistrzowskie opanowanie instrumentów przez każdego z muzyków, wrażliwość na jakość dźwięku swoboda w konwersacji pomiędzy wykonawcami intuicja i wirtuozeria w partiach improwizowanych czynią z materiału muzycznego zawartego na płycie pakiet niezwykłych doznań estetycznych. Ta niezwykła przygoda muzyczna dowodzi, iż muzyka jest czymś ponadczasowym, niełatwym do ścisłego określenia tak jak natura ludzka. Każda odmienna i oryginalna a jednak potrafiąca przemawiać jednym głosem.
David FRIEDMAN jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych wibrafonistów w historii tego instrumentu. Słynny na skalę międzynarodową wibrafonista, marimbista, kompozytor i nauczyciel niesie swoje własne przesłanie zrodzone z fascynującej różnorodności wpływów muzycznych.
Mając na koncie współpracę z tak odmiennymi osobowościami muzycznymi jak: Leonard Bernstein, Luciano Berio, Bobby McFerrin, Wayne Shorter czy Yoko Ono, David Frideman jest jednym z niewielu muzyków, którzy mogą pochwalić się tak szerokim spektrum doświadczeń wykonawczych i studyjnych.
Lista nie kończy się tu, gdyż wśród muzycznych partnerów Fridemana są jesz ze m.in.: Joe Henderson, Horace Silver, Johnny Griffin, Hubert Laws, Jane Ira Bloom, Ron Carter i John Scofield. Wibrafon i kompozycje Friedmana można usłyszeć na wydanej przez wytwórnię Enja i wielokrotnie nagradzanej płycie Peace Cheta Bakera (razem z basistą Busterem Williamsem i perkusistą Joe Chambersem).
David Friedman jest uznanym i zaangażowanym pedagogiem – założył Instytut Jazzu w berlińskim Universität der Künste i przez szesnaście lat pełnił funkcję jego dyrektora. Kontynuuje prowadzenie warsztatów i seminariów w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Jego książka Vibraphone Technique, Dampening and Pedaling jest uważana za Biblię wśród podręczników dla wibrafonistów.

Filip WOJCIECHOWSKI to jeden z niewielu pianistów, którzy w swojej karierze łączą jazz i muzykę klasyczną. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli.
Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych, m.in. w Paryżu (Konkurs im. Calaue’a Kahna), Darmstadt (Międzynarodowy Konkurs Chopinowski), oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Występował na całym świecie w tak renomowanych salach jak: Filharmonia Berlińska, Opéra de Monte-Carlo, Tokyo International Forum. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, firmy Yamaha czy Medalem Młodej Sztuki. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania wykonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych, m.in. japońskiej Denon i polskiej DUX.
Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odniósł w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Są to m.in.: I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (1990) oraz nagroda festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz do Kariery (1991). Trio było również finalistą IX European Jazz Competition w Leverkusen w Niemczech (1990) oraz Europe Jazz Contest w Hoeilaart w Belgii (1990).
Pianista występował również w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego i Gary’ego Guthmana oraz z Krzesimirem Dębskim i Richardem Galliano. W roku 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą Paweł Pańta i Cezary Konrad. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada liczne nagrania wykonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych.

Paweł PAŃTA jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustaw Mahler Jugendorchester prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Ntionen, z która zagrał ponad sto koncertów.
Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z Kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniach wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz w gwiazdami światowego formatu. Byli to m.in.: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusz Strobla, Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego czy Filipa Wojciechowskiego.
Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta_Dys_Szmańda play Bach_Beethoven_Chopin_Małecki, Kostov/Pańta/Konrad Trio – Konwersacje, Wojciech Karolak Piano Trio – Moontag, Agnieszka Hekiert – Soulnation.
Od 2017 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale instrumentalnym, na kierunku Jazz i muzyka estradowa.

Piotr BISKUPSKI jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidulanych konkursów jazowych (Złota Tarka, Jazz nad Odrą).
Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, ponadto z Ronnie Rossem, Dee Brownem, Billem Molenhofem, Susan Weinert, Hernanem Romero, Konstantym Andrzejem Kulką, Vadimem Brodskim oraz artystami sceny wokalnej Hanną Banaszak, Edytą Gepert, Kasią Kowalską, Piotrem Polkiem, Jackiem Kaczmarskim, Ireną Santor. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Mariusza Bogdanowicza, Filipa Wojciechowskiego, Susan Weinert, Krzysztofa Herdzina, Davida Friedmana. Jest często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych.
Nagrał ponad 50 płyt. Jest autorem dwóch podręczników perkusyjnych i bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych.
Aktywny autor fachowych pism muzycznych, m.in. Top Drummer, Muzyk, Perkusista, w których to czasopismach został uznany za jednego ze 100 najważniejszych perkusistów w historii polskiej sztuki perkusyjnej. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.
Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Forum Perkusyjnego w Kolbuszowej. Jest ekspertem Centrum Edukacji Artystycznej.
Jego absolwenci odnoszą sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Jest członkiem rzeczywistym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Percussive Arts Society oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Bilety: 40 zł

Dostepnośc:

  • pętla indukcyjna

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry