przejdź do treści

Swing Club - "Idź swoją drogą" – piosenki Jonasza Kofty w wykonaniu Nuli Stankiewicz

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

28 listopada 2022 roku minęła 80-ta rocznica urodzin Jonasza Kofty, dlatego też w styczniowym Swing Clubie przypomnimy utwory z tekstami tego utalentowanego artysty - poety, dramaturga, satyryka, piosenkarza i malarza. Idź swoją drogą czyli piosenki Jonasza Kofty. To piękny koncert, pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Taki, jakim był Jonasz Kofta. Na pogodę i niepogodę. Na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: „Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!”

Wykonawcy:
Nula Stankiewicz –śpiew
Janusz Strobel –gitara, aranżacje
Piotr Baron –saksofon
Marcin Murawski – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula Stankiewicz wybrała do tego koncertu. Poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa i Lauro wykonane zostaną również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej.
Nula Stankiewicz to jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu. W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”, którego nakład wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r. płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009). W 2017 roku, w 20. rocznicą śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta Nuli – „Byle nie o miłości”. Już na początku 2018 r. zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert „Idź swoją drogą”, na który składają się piosenki Jonasza Kofty. W 2022 r. ukazały się dwie płyty artystki: „Śpiewam” z piosenkami Janusza Strobla oraz „Niezapominajki” z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017 r. jest również dziennikarką Polskiego Radia RDC, w którym prowadzi autorskie audycje oraz programy publicystyczne. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku.

Janusz Strobel to jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber –Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio. Współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Strobel to kompozytor piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 r. i 2016 r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. nagrodzony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W bieżącym roku doceniony Komederem –prestiżową nagrodą dla wybitnych postaci polskiego jazzu. Obecnie artysta komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

Koordynator/kontakt: Piotr Mazur, p.mazur@mik.waw.pl, tel/sms 22 586 42 35; 601 665 716
Organizatorzy, Współorganizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: STOART,
Patronat medialny: TVP Kultura

Dostępność:

  • Pętla indukcyjna

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry