przejdź do treści

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku – komiks na żywo

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku
scenariusz: Pierre Christin, rysunki: Olivier Balez, przekład: Tomasz Swoboda
tytuł oryginału: Robert Moses – Le Maître caché de New York
wydawca oryginału: Éditions Glénat
wydawca polskiej wersji: Fundacja Centrum Architektury

dymki czyta: Adam Bauman,
gra: Piotr Łyczkowski

Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa (1888–1981).

Oto graficzna biografia kontrowersyjnego wszechwładnego urzędnika-wizjonera, modernistycznego urbanisty i „największego wandala Nowego Jorku”, jak go nazwała inna bohaterka tej opowieści, aktywistka, publicystka, pionierka studiów miejskich Jane Jacobs. Moses od dziesięcioleci jest przedmiotem badań naukowych i bohaterem popkultury. Napisano o nim wiele książek, stworzono wystawy i filmy, a nawet musical i operę, ale dzięki francuskim autorom po raz pierwszy trafia do świata komiksu, a dzięki Centrum Architektury – na polski rynek.

Rządził kilkadziesiąt lat, w pewnym momencie piastował jednocześnie dwanaście posad, zarządzając parkami, planowaniem miejskim, drogami czy wystawą światową. Był chwalony za troskę o przestrzeń publiczną, ale oskarżany o rasizm. Organizował place zabaw, plaże i parki. Ale ciął miasto autostradami. Robił wiele, żeby zwykłym ludziom żyło się w mieście lepiej. I nie pytał ich, czy pragną takich zmian, jakie im narzucał. Tworzył, zazieleniał, przebudowywał, ulepszał. Wysiedlał, karczował, burzył, niszczył.

Czytagramy to autorski pomysł rozwijany od dziesięciu lat. To słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością na scenie, z zaangażowaniem aktora/ów, środków teatralnych, muzyki, światła, projekcji, i z budowaniem słuchowiskowej audiosfery, oparte na starannie wybranych tekstach beletrystycznych i literatury faktu.
Twórca: Piotr Łyczkowski, muzyk, kompozytor, dźwiękowiec. Autor i realizator muzyki do spektakli tańca współczesnego. Eksperymentuje na pograniczu muzyki, teatru, wideo, literatury i sztuk plastycznych. Więcej: czytagramy.pl

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry