przejdź do treści

Swing Club - Tribute to TOMASZ SZUKALSKI - ARTUR DUTKIEWICZ QUARTET feat. PIOTR „BOCIAN” CIEŚLIKOWSKI

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce
30 maja 19:00 Mazowiecki Instytut Kultury
BILETY
30 maja 19:00 Mazowiecki Instytut Kultury
BILETY

Tribute to TOMASZ SZUKALSKI w 10-tą rocznicę śmierci Mistrza
ARTUR DUTKIEWICZ QUARTET feat. PIOTR „BOCIAN” CIEŚLIKOWSKI

Majowy koncert Swing Club dedykowany będzie najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście, legendzie polskiego jazzu - Tomaszowi Szukalskiemu.
W 2022 roku mija 10-ta rocznica jego śmierci (1948 – 2012). Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak: Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski.
Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.
Projekt Artura Dutkiewicza – pianisty, który przez 25 lat był nieodłącznym partnerem muzycznym i przyjacielem saksofonisty, przybliża niezwykle barwną i charyzmatyczną postać wielkiego artysty. Artur Dutkiewicz - wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez 25 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie.
Koncert Tribute to TOMASZ SZUKALSKI jest muzycznym hołdem złożonym temu genialnemu saksofoniście przez jego „towarzyszy doli i niedoli”, jak sam Szukalski przedstawiał kolegów na scenie.
W koncercie wezmą udział muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół: Artur Dutkiewicz – p, Adam Kowalewski – b, Krzysztof Dziedzic – dr. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic zostali zauważeni przez Szukalskiego jako bardzo młodzi muzycy na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u boku tego muzycznego guru miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.
Partie saksofonu wykonają znakomici muzycy kontynuujący tradycję saksofonu tenorowego w polskim jazzie: Piotr „Bocian” Cieślikowski i Radek Nowicki.
W programie koncertu pojawią się utwory wykonywane w latach 90-tych przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z różnych okresów działalności Tomasza Szukalskiego. Usłyszymy też jego głos zapowiadający muzyków Kwartetu.
Klimat koncertu jest wyjątkowy - czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.

Wykonawcy:
ARTUR DUTKIEWICZ QUARTET feat. PIOTR „BOCIAN” CIEŚLIKOWSKI
Artur Dutkiewicz - fortepian
Piotr Cieślikowski - saksofon tenorowy
Radek Nowicki - saksofon tenorowy
Adam Kowalewski - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

Anna Markowska – prowadzenie koncertu
Artur Dutkiewicz, pianista i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” /Jazz Forum 2012/, jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival - Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

Adam Kowalewski - kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy’ego dając liczne koncerty w całej Europie, Azji i Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Nagrał 2 autorskie płyty i wiele z innymi wykonawcami.

Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej barwnych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy’ego, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards. W 2018 roku nagrał autorska płytę Tempo.

Piotr „Bocian” Cieślikowski - jeden z czołowych saksofonistów polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej (od wielu lat mieszka w Toronto). Podczas pobytu w USA na Florydzie, był m.in. solistą big bandu prowadzonego przez legendarnego Duffy Jacksona z Orkiestry Counta Basiego. Nagrał 15 albumów. Koncertował z takimi gwiazdami, jak: Scott Hamilton, Ronnie Cuber, Dr. Lonnie Smith, Mark Whitfield.

Radek Nowicki - saksofonista tenorowy, którego Szukalski wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet oraz współliderem tria Nowicki/ Święs/ Frankiewicz.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: STOART
Patronat medialny: TVP Kultura

Dostępność: Pętla indukcyjna
Miejsca dla osób poruszających się na wózkach

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2022

do góry