przejdź do treści

Portret Choreograficzny – Paulina Święcańska i goście

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Projekt Portret choreograficzny poświęcony jest prezentacji współczesnych choreografów polskich i przybliżenia ich sylwetek szerszemu odbiorcy. Każdy z zaproszonych artystów, reprezentujących różnorodne formy i techniki tańca, sam zdecyduje w jakiej formie zechce zaprezentować swój portret na scenie. Każde wydarzenie będzie premierą i każde będzie niepowtarzalne. Projekt ma również zadanie przybliżenia sztuki tańca poprzez pokazanie motywacji i determinacji jej twórców
Taniec współczesny postrzegany jest jako elitarna dziedzina sztuki, niezrozumiała dla przypadkowego odbiorcy przez co unikana i odrzucana. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że grupa odbiorców spektakli tańca współczesnego, właściwie nie zmienia się od kilku lat – my chcemy to zmienić. Pojęcie „choreograf” wielu, szczególnie młodym , odbiorcom kojarzy się jedynie z nazwiskiem w zapowiedzi lub programie. Z tych obserwacji powstał pomysł projektu „Portret choreograficzny’ mającego za zadanie pokazania zawodu choreografa nie poprzez prezentacje gotowego spektaklu a „przedstawienie się” kreatywne artysty w mniej zamkniętej formie. Zaproszony choreograf przygotuje godzinny spektakl. Zadaniem będzie „sportretowanie” siebie poprzez swoją pracę, Nie narzucamy żadnej formy wieczoru. Może to być opowiedzenie o technice którą wybrał w tańcu, coś co zawsze chciał zrobić artystycznie ale z różnych powodów nie zrealizował pomysłu, skrót drogi kariery, retrospekcja filmowa, spektakl do którego chciałby wrócić etc. Artysta może wystąpić sam lub w towarzystwie innych tancerzy – w zależności od zamierzonej przez niego koncepcji wieczoru. Do współpracy przy projekcie zapraszamy uznanych choreografów polskich, reprezentujących różne style, formy i techniki tańca. Jesteśmy przekonani, że taka forma prezentacji zainteresuje większą grupę odbiorców.
Wrześniowy Portret choreograficzny przedstawi Paulinę Święcańską.
Oto co pisze o wieczorze choreografka:

„Moją pierwszą profesjonalną choreografię zaprezentowałam szerokiej publiczności 20 lat temu. Natomiast Fundację Artystyczną PERFORM poprzez, którą realizuję autorskie projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne założyłam 10 lat temu. W tym roku zatem przypada podwójny jubileusz mojej pracy twórczej ale również edukacyjnej.

Jako choreografka nigdy nie oddzielałam tych dwóch światów, wręcz przeciwnie pracowałam na styku sztuki i edukacji zapraszając do współpracy zarówno zawodowych twórców jak również amatorów, pasjonatów tańca, młodzież czy osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Tworzę prace mocno osadzone i zaangażowane społecznie czerpiąc inspiracje przede wszystkim z historii i doświadczeń osób, z którymi pracuję przepuszczając je przez swój pryzmat wrażliwości artystycznej.

W tym roku dzięki zaproszeniu przez kuratorkę Magdę Chabros z ramienia Mazowieckiego Instytutu Kultury, mam niezwykłą przyjemność zaprosić Państwa do tej performatywnej i subiektywnej rekonstrukcji mojej 20-letniej pracy na scenach, salach tanecznych, warsztatowych, przestrzeniach miejskich i plenerach w konfrontacji z obecną ścieżką zainteresowań.”

PAULINA ŚWIĘCAŃSKA
Choreografka, performerka, animatorka kultury, prezes Fundacji Artystycznej PERFORM oraz firmy Art of Living.
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki, Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu. Pedagog Instruktor Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menadżer kultury oraz Uniwersytetu Łódzkiego – produkcja teatralna. Obecnie studiuje zarządzanie projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Certyfikowany instruktor animal flow i pilates. Indywidualnie pracuje również z oddechem i świadomością ciała.

Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała również na międzynarodowych festiwalach i coachingach w całej Europie a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Rosji, Turcji, Australii, Indonezji, USA i Japonii. Jako choreografka do tej pory stworzyła ponad 30 choreografii i projektów edukacyjnych m.in. ,,Motyle 2046”, ,,Doskonała para”, ,,Surogaci”, ‘ENEMY’, „EXIT” które były pokazywane m.in na polskich i zagranicznych festiwalach.
Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkukrotnie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytut Muzyki i Tańca na indywidualny rozwój zawodowy - w roku 2021 na szkolenie Body-Mind Centering® w Niemczech.

Obecnie współtworzy Fundację Artystyczną PERFORM www.perform.org.pl
Wieloletnie i kompleksowe projekty fundacji to m.in. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw Ci Flow www.polandcontactfestiwal.com oraz Centrum Sztuki Tańca w Warszawie a od 2020 roku Centralna Scena Tańca w Warszawie realizowana we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury. Fundacja wydała także sześć publikacji naukowych, w których w trzech Paulina Świecańska była jedną z redaktorek.

Dostępność: pętla indukcyjna, tłumacz PJM

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2021

do góry