przejdź do treści

Artur Dutkiewicz Trio | Swing Club

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Drogi Słuchaczu! Mamy nadzieję, że wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem. W przypadku przedłużenia zamknięcia instytucji kultury dla publiczności będziemy z Państwem w kontakcie i dokonamy zwrotu biletów.
Przed zakupem prosimy o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży oraz regulaminem udziału w wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury w okresie pandemii, a także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy przekazać bileterowi w dniu wydarzenia. Materiały do pobrania: https://www.mik.waw.pl/bilety/kasa.html


ARTUR DUTKIEWICZ TRIO jest uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych. Ma swój wyrazisty i rozpoznawalny styl. Podczas listopadowego koncertu w ramach cyklu Swing Club zespół zaprezentuje jazzowe interpretacje legendarnych przebojów Czesława Niemena, takich jak Sen o Warszawie, Pod Papugami, Wspomnienie, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, Jednego Serca, Ciuciubabka (z albumu Artur Dutkiewicz Trio Niemen Improwizacje), a także kompozycje lidera z ostatnich płyt Trio: Prana i Traveller, w których elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się z dużym ładunkiem emocjonalnym i głębią przekazu.

Wykonawcy:
ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

Anna Markowska – prowadzenie koncertu

ARTUR DUTKIEWICZ – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem jazzu” („Jazz Forum” 12/2012). To jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Urodził się w 1958 r. w Pińczowie (woj. świętokrzyskie). Ukończył z Wyróżnieniem Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r. z transmisją w Radio France. W latach 90. często przebywał we Francji, występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim. Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim (w kwartecie i w duecie), ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie, m.in. Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival – Turcja, Mapocho Recolleta Jazz Festival – Santiago de Chile, Katara European Jazz Festival – Katar. Artur Dutkiewicz od wielu lat prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje również SOLO. Jego ostatnie albumy z własnymi kompozycjami: Mazurki, Prana oraz Traveller zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata. Artysta występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli Proces Kafki i Taniec Lokatora. Przez niemal 30 lat prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży.
Często zasiadał w jury międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. w Warszawie, Kaliszu, Katowicach, Wilnie.
Prowadził Master Classes w Chinach, Turcji, Meksyku, Peru, Tunezji, na Filipinach.
Został odznaczony „Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

MICHAŁ BARAŃSKI – wybitny polski kontrabasista. Już w wieku 13 lat wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA. W trakcie studiów rozpoczął współpracę z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny, takimi jak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Carmen Moreno. Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie w 2008 roku do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował m.in. z Milesem Davisem i Herbie Hancockiem. Michał Barański jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie Umiera Piękno Agi Zaryan oraz za album Assymetry Zbigniewa Namysłowskiego. Od 2008 roku wybierany w ankiecie czytelników „Jazz Forum” na najlepszego kontrabasistę w Polsce. Jest również wykładowcą klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

ADAM ZAGÓRSKI – to jeden z najzdolniejszych perkusistów jazzowych młodego pokolenia w Polsce, także pianista i kompozytor. W czasie studiów uczył się u wybitnych pedagogów, takich jak Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Anders Mogensen, Steve Altenberg, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Erik Orum, Bill Stewart, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke, Joost Van Schaik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks. Jest laureatem wielu nagród w konkursach jazzowych i festiwalach, m.in. Bielska Zadymka Jazzowa 2015, Jazz Fruit Prague 2015, Era Jazzu 2015, Jazz Wolności Sopot 2016, Krokus Jazz Festiwal 2016, Jazz nad Odrą 2018, Europäischer Burghauser Jazz Fest 2019.

RECENZJE
Niemen Improwizacje / Kraków, Rotunda

Trio zagrało wspaniale. Ich interpretacje, zwłaszcza Jednego serca, Bema pamięci rapsodu żałobnego, Wspomnienia, Pod Papugami, Czy mnie jeszcze pamiętasz? na długo zapadną w pamięci Niemenowskich fanów. Dzięki wirtuozerskiej, skupionej i pełnej inwencji grze całej trójki. A solowe, fortepianowe wykonanie Marionetek to prawdziwy majstersztyk, aż ciarki przebiegły po plecach.

Jerzy Armata, Gazeta Wyborcza, Kraków

Piękna, urzekająca tematami i stylem grania płyta. Zasłuchają się w niej i miłośnicy Niemena i jazzfani.

Wacław Kurpiński, Dziennik Polski, Kraków

„Artur Dutkiewicz pięknie gra Niemena”
To świetnie, że nieodżałowanej pamięci śpiewak, muzyk i kompozytor znalazł w osobie Artura Dutkiewicza interpretatora, który potrafił pod jego dźwiękami złożyć swój wyraźny, zamaszysty podpis. Ta muzyka unosi słuchacza, porywa go i wzrusza.

Krzysztof Masłoń, Rzeczpospolita

Arcyciekawa płyta Niemen Improwizacje tria Artura Dutkiewicza!

Dionizy Piątkowski – „Era Jazzu”

Artur Dutkiewicz Trio Traveller
Totalny jazz genialnych muzyków i jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy i to w skali światowej.
Marek Dusza – Magazyn „Audio”

Magnetyczna siła tej muzyki, nasyconej niezwykłymi emocjami i fenomenalne jej wykonanie przez genialnych muzyków tworzących to legendarne trio. Sprawiają, że nie tylko słucham tej płyty na okrągło, ale osobiście uważam ją za jedną z najlepszych płyt wydanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na świecie.

Tomasz Pierchała – „Jazz Forum”

Wspaniały koncert Artur Dutkiewicz Trio zapisze się w annałach Brisbane International Jazz Festival jako wyrafinowany pokaz sztuki gry tria fortepianowego.

Ian Patterson – „All About Jazz”, Australia

Znakomity album – wspaniała muzyka, genialne granie wszystkich członków Tria, wyrafinowana przygoda intelektualna. (Bogdan Chmura / Jazz Forum)

Płyta ociera się o genialność. To muzyka głęboko uduchowiona, motoryczna niczym mantry, Znacie dobrze te stany, dawno temu komunikował je Keith Jarrett, jeszcze dawniej John Coltrane.
(Adam Domagała / Z Dżezem Lżej Blog)

Wydarzenie z pętlą indukcyjną

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry