przejdź do treści

Chodź na słówko cz.1

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Gdy piszę, bawię się słowami. Ale, jak powiedziałby Język Polski, do tej pory traktowałam je przedmiotowo. Używałam ich bezkarnie, czy tego chciały czy nie chciały, były tylko narzędziem. Żeby nie poobrażały się na mnie dokumentnie i nie uciekły do zakurzonych szuflad (autor bez słów jest jak żołnierz bez karabinu), postanowiłam zrobić z nich bohaterów. Głównych i jedynych! A żeby było ciekawiej, wypowiedziałam je troszkę źle, poprzekręcałam na początku i takie przekręcone zostawiłam samym sobie. Warto zobaczyć, jak sobie radzą i sprawdzić, czy wada (wymowy) może stać się zaletą.
Malina Prześluga - autorka spektaklu

Kula i Toperz nie są zwyczajnym bohaterami lecz...słowami. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że zostały źle wypowiedziane. Dziewczynka wymawiając-powołując do życia dwójkę przyjaciół miała na myśli Kurę i Nietoperza, jednak w wyniku błahego, jak mogłoby się wydawać, błędu językowego stworzyła słowa, które w żaden sposób nie umieją odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Zamiast siedzieć i płakać bohaterowie postanawiają działać. Może pomoże operacja plastyczna? Albo pomoc specjalistów, bo kto lepiej zna się na słowach jak nie Język Polski (czy on na prawdę istnieje?), albo Logopeda (tylko kto z własnej woli pójdzie do lekarza?). A może najlepszym rozwiązaniem jest zaakceptowanie siebie? Gdyby to jednak było takie proste...
Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7 lat, lecz jego humor i przesłanie trafi również do starszej widowni.
Spektakl w swojej formie nawiązującym nieco do tradycji komedii dell’arte i kabaretu literackiego.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Chodź na słówko otrzymało ATEST ASSITEJu - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży.

  • Jako jedyna propozycja dla dzieci przedstawienia znalazło się w finale 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a sam tekst zdobył nagrodę.

  • Malina Prześluga została nagrodzona za sztukę na poznańskich Kon-tekstach 2013, na tym samym festiwalu za rolę Kuli w przedstawieniu Chodź na słówko wyróżnienie aktorskie otrzymała Anna Mierzwa.

  • Dramat typowany był przez krytyków w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013” w piśmie Teatr.

  • Jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w roku 2014, nagrodę za najlepszą rolę kobiecą przyznało Annie Mierzwie, za role Kuli i Kury w spektaklu „Chodź na słówko”.

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry