przejdź do treści

Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego. Skaldowie na jazzowo

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Szanowni Państwo, od sezonu 2019/2020 wprowadzamy sprzedaż biletów z miejscami numerowanymi. Po wyprzedaniu miejsc numerowanych będzie prowadzona sprzedaż miejsc nienumerowanych w sektorach bocznych.

Wykonawcy:

TRIO WOJCIECHA GOGOLEWSKIEGO Wojciech Gogolewski – fortepian
Paweł Pańta – kontrabas
Adam Lewandowski – perkusja

Anna Markowska – prowadzenie koncertu

Drodzy Skaldowie,

Miałem wtedy jakieś szesnaście lat i lekki przesyt Mozartem, Bachem czy Beethovenem. Właśnie kończyły się wakacje, które jak zwykle spędziłem z wędką na ukochanym Pomorzu, a to oznaczało, że nieuchronnie zbliża się dzień, kiedy trzeba będzie wrócić do ćwiczenia fug i pasaży. Stojąc po kostki w grząskim błocie, z kijem w ręku i lodem w sercu, myślałem o kolejnych miesiącach żmudnych ćwiczeń. I wtedy, z charczącego tranzystora usłyszałem TO. „Cała jesteś w skowronkach” Skaldów.

B-moll w pierwszym takcie skojarzony z H-dur w drugim, a potem refren w D-dur… Po paru godzinach morderczej podróży pociągiem wróciłem do domu. Nareszcie. Rzuciłem plecak i wędki na podłogę, usiadłem do instrumentu i zacząłem grać. Miałem szesnaście lat… i właśnie zdałem sobie sprawę, że muzyka jest moim życiem.

Dzięki Wam, Skaldowie.

Wojciech „Gogol” Gogolewski

O swoim projekcie Wojciech Gogolewski pisze: Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego to hołd oddany najciekawszej i (moim zdaniem ) najlepszej polskiej grupie rockowej późnych lat 60-tych i 70-tych. Bazując na niewyczerpanych źródłach pomysłów Andrzeja Zielińskiego dokonaliśmy transkrypcji piosenek Skaldów na trio jazzowe. Harmonia i rytmika oryginalnych wykonań, trafiając na jazzowy grunt samoczynnie poddała się innemu feelingowi i czasom. The Beatles, do których śmiało można porównać naszych Skaldów doczekali się tysięcy wersji swoich utworów a teraz przyszedł czas na Skaldów. Utwory takie jak Cała jesteś w skowronkach, Medytacje wiejskiego listonosza czy Kulig to dzieła, które od dawna powinny znajdować się na czele listy najczęściej granych standardów.

Do projektu zaprosiłem wybitnych muzyków, którzy zrealizowali swoje zadania z największą rzetelnością, feelingiem i kulturą. Adam Lewandowski jest perkusistą, któremu znaczenie słowa „time” jakby wszczepiono pod skórę. Paweł Pańta to wspaniały muzyk, improwizator i melodyk. Jestem dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi.

Wojtek Gogolewski.

WOJCIECH GOGOLEWSKI - pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydział Jazzu Znakomicie spisuje się zarówno jako lider swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli sidemana.
Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego AIR CONDITION, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzo­wych Szwecji, Niemiec, Francji czy Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. PORI JAZZ w Finlandii, MONTREAL JAZZ FESTIVAL w Kanadzie czy JAZZ JAMBOREE w Warszawie. W latach 1988-1998 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych oraz grał koncerty w klubach jazzowych.
Wojciech Gogolewski jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak, czy Michała Bajora. Aranżował również dwa utwory na płycie Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów F. Chopina do filmu Jerzego Antczaka Chopin — pragnienie miłości.

PAWEŁ PAŃTA - kontrabasista, jego zainteresowania wykraczają daleko poza idiom jazzowy. Był członkiem Gustav Mahler Jugenorchester, I Solisti di Varsovia oraz Philharmonie der Nationen, z którą wykonał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Od 1994 roku związany jest z Polską Orkiestrą Radiową.
Jako jazzman wchodził w skład licznych zespołów: Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Roberta Majewskiego, Włodka Pawlika, Filipa Wojciechowskiego.
Pańta jest laureatem nagrody na czwartym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jako filar zespołów Włodka Pawlika uczestniczył m.in. w nagraniach albumów: Night in Calisia nagrodzonego statuetką GRAMMY w 2014 roku, Anhelli, Tykocin oraz ścieżki dźwiękowej do filmu Rewers.

ADAM LEWANDOWSKI - gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Jego kariera artystyczna wiedzie poprzez różne obszary muzyczne. Od zespołów rockowych takich jak Mech, poprzez muzykę country (Country Family, Lonstar Band), pop (Anna German, grupa VOX, Martyna Jakubowicz), jako muzyk studyjny (np. płyty Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Haliny Frąckowiak, Andrzeja Zauchy, musical Kolęda Nocka, muzyka do wielu filmów), po jego ulubiony jazz, gdzie grał z najlepszymi: Wojciechem Karolakiem, Trio Marka Blizińskiego, Tomaszem Szukalskim, AIR CONDITION Zbigniewa Namysłowskiego w latach 1981-1984, Markiem Bałatą, Włodkiem Pawlikiem, Gary Guthmanem. To tylko niektórzy z jego „pracodawców”. Współpracował również z wybitnym skrzypkiem Vadimem Brodzkim.

Osoby słabosłyszące (korzystające z pętli indukcyjnej) proszone są o zajmowanie miejsc zarezerwowanych w rzędzie 2.

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry