przejdź do treści

Centrum Sztuki Tańca - Ekspresje 4

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Centrum Sztuki Tańca – Ekspresje 4

30 października 2016 r. (Nd) | Mazowiecki Instytut Kultury

10:00-22:00 INSTALACJA /wystawa multimedialna foto i wideo / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero / Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych SZTUKA NOWA (telewizor i rzutnik foyer)

11:30-13:00 WARSZTATY / Choreografia i instynkt / Prowadzenie: Maria Stokłosa (Sala Baletowa)

13:00-14:30 WARSZTATY / Phisical Dance / Prowadzenie: Bartosz Figurski (Sala Baletowa)

14:30-16:00 WARSZTATY / Weak up – warsztaty performance dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (13-19 lat) / Prowadzenie: Agata Życzkowska (Sala Baletowa)

19:00 SPEKTAKL / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero – Iwona Wojnicka Po Krzyku, występują: Iwona Wojnicka, Małgorzata Gajdemska, India Czajkowska (Sala Widowiskowa)

20:00 SPOTKANIE z ARTYSTAMI / Iwona Wojnicka, Małgorzata Gajdemska, India Czajkowska / Prowadzenie Magdalena Chabros (Sala Elektorska)

20:30 SPEKTAKL / Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych SZTUKA NOWA – Dawid Żakowski ORFEO' 70 – występuje: Kamil Adamus (Sala Widowiskowa)

21:30 SPOTKANIE z ARTYSTAMI / Dawid Żakowski, Kamil Adamus / prowadzenie Magdalena Chabros

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Fundacja ART_committed.

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt finansuje: Miasto Stołeczne Warszawa

Koordynator (MIK): Magdalena Chabros, tel. 22 586 42 04,

Bilety: 20 zł

O SPEKTAKLACH

Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero – Iwona Wojnicka Po Krzyku

Pola Nireńska - rekompozycja to projekt z dziedziny choreologii empirycznej
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Muzyczne białe plamy. Jego efektem końcowym jest spektakl Po Krzyku, który swoją premierę miał 14 maja 2016 roku.
Pola Nireńska - polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadają na okres międzywojenny, rozpoczynała swoją karierę w zespole Mary Wigman. Na Kongresie Tańca w Wiedniu, w 1934 roku, zdobyła nagrodę za autorską choreografię Krzyk. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań.
Inspiracją spektaklu są zdjęcia artystki i opisy jej przedwojennych występów solowych. Ze strzępów informacji, śladów i skojarzeń dokonaliśmy artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki. Pod względem choreograficznym odwołaliśmy się do twórczości Mary Wigman oraz niemieckiego Ausdruckstanz. Dlatego, początkiem każdego fragmentu tańca jest pojedyncza fraza, która rozwijana stała się pełno brzmiącym zdaniem, akapitem, paragrafem lub rozdziałem. Ausdruckstanz służył Poli Niereńskiej do zmierzenia się z wojennymi traumami, pełniąc funkcję katharsis.

Choreologia empiryczna/choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec/adaptacja tekstów: Gosia Gajdemska
Kompozycja muzyczna/taniec: India Czajkowska
Dramaturgia/reżyseria światła: Roman Woźniak
Stylizacje: Roman Woźniak, Kasia Rysiak
Grafika: Beata Pofelska
Menedżer: Joanna Stasina
Produkcja: Kolektyw Artystyczny Format Zero

Stowarzyszenie Sztuka Nowa – Dawid Żakowski ORFEO' 70

Reżyseria : Dawid Żakowski

Wykonanie: Kamil Adamus
Motywy wizualne : Robert Rabiej
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w Warszawie

Partnerzy: Royal Central School of Speech and Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Premiera: work in progress 24.04.2016 r. Lub/Lab – rezydencja w Pracowni TF

Spektakl Orfeo 70' stanowi podsumowanie osobistych doświadczeń emigracyjnych. Orfeo, po latach emigracji, powraca na ziemie polskie, aby odnaleźć Eurydykę/Elżbietę Zet.

Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przezeń w trakcie długiego pobytu za granicą wpływa na swoisty sposób odczytania Polski, tak w sensie przemian historycznych, jak i umiejętności mówienia na tematy osobiste.

Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu, użytymi w celu poszukiwaniu słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy budowania stałego miejsca, związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Idea zakłada stworzenie stałego repertuaru sztuki tańca w Warszawie, realizację festiwali tanecznych, rezydencje artystyczne, produkcje nowych spektakli tanecznych, projekcje filmowe, dyskusje, panele, debaty związane z tańcem. Ważnym blokiem będzie rozbudowany dział szeroko pojętej edukacji kulturalnej z dziedziny tańca kierowany do wszystkich mieszkańców Warszawy, z uwzględnieniem społeczności lokalnej.

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry