przejdź do treści

EKSPRESJE

Tłumacz Polskiego Języka Migowego dostępny codziennie w MIK

Data Godzina Miejsce

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury zagości Centrum Sztuki Tańca w ramach realizacji programu EKSPRESJE. Cykl obejmować będzie spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi. EKSPRESJE to regularna prezentacja
i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem i sztukami performatywnymi - profesjonalnych i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie , które odbędzie się już 14 września. Drugie natomiast będzie miało miejsce tydzień później, 22 września. Każde z nich zostanie podzielone na dwa segmenty tematyczne, przy czym każdy będzie przedstawiał inne spojrzenie na tematykę. W trakcie spotkań zobaczymy znacznie więcej niż tylko taniec. Dotkniemy jego natury.

14 września

19:00 - Fundacja Ciało/Umysł - Edyta Kozak "Moje własne interview@Fanny Panda"

Spektakl jest próbą stworzenia zupełnie nowej jakości, reinterpretacją klasyków teatru i tańca. Artystka, tropem Jérôme’a Bela, francuskiego choreografa, twórcy koncepcji nie-tańca, traktuje taniec jako pretekst do spotkania i rozmowy na tematy społeczne. „Moje własne interview@Fanny Panda” ma formę wykładu (lecture performance). Za fantazją szukania nowego zawodu dla bezrobotnych baletnic kryje się tragedia tancerzy, którzy stracili prawo do wcześniejszej emerytury. Wszystko okraszone humorem i wrażliwością, wyjętymi z twórczości Bela.

20:30 - Fundacja ART_committed – Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Kasia Kostrzewa "Projekt: 3 Siostry"

Trzy siostry Olga, Masza i Irina przed jedenastu laty opuściły swoje rodzinne miasto i wraz
z ojcem przybyły do miasteczka na wschodzie Rosji. Pobyt na prowincji stracił swój sens. Nuda, tęsknota, poczucie bezczynności. „Do Moskwy! Do Moskwy!”- krzyk tęsknoty rozdziera salę… Spektakl w wykonaniu Agnieszki Bednarz, Pauliny Jóźwickiej i Katarzyny Kostrzewy to wariacja na temat sztuki Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, w której tekst staje się pretekstem dając możliwość ujrzenia całej gamy relacji międzyludzkich łączących trzy kobiety. Zarówno tych negatywnych, które wynikają z ich sytuacji życiowej, ale przede wszystkim tych pozytywnych – siostrzanych. W spektaklu nie brakuje dobrze zastosowanego humoru, jak również dramatyzmu i głębi czechowowskiego języka.

22 września

19:00 - Solowy spektakl taneczny Ramony Nagabczyńskiej RE//akumulacja

RE//akumulacja (wcześniej Akumulacja© Trisha Brown) jest solowym spektaklem tanecznym wyprodukowanym w ramach słynnego cyklu RE//MIX stworzonego przez Komunę//Warszawę w 2010 roku i trwającego do 2013. Do stworzenia RE//MIXów zapraszani byli najwybitniejsi Polscy reżyserzy, choreografowie i artyści wizualni m.in. duet Strzępka i Demirski, Krzysztof Garbaczewski, Akademia Ruchu, Leszek Bzdyl i Kaya Kołodziejczyk. RE//akumulacja to remiks Trishy Brown- amerykańskiej choreografki, pionierki tańca postmodernistycznego.

Choreografka Ramona Nagabczyńska zdecydowała się na remiks dzieła Accumulation - jednego ze sztandarowych dzieł Trishy Brown i jednocześnie przełomowych dzieł dla tańca. W tym zaledwie sześciominutowym dziele choreograficznym, znamienne dla Brown swobodne ruchy są dodawane do poprzednich na zasadzie kumulatywnej, zawsze wracając do początku przed dodaniem kolejnego. Zremiksowanie Accumulation wydawało się choreografce szczególnie atrakcyjne, gdyż doprowadza do zdwojenia cytatu - Brown cytuje siebie w swojej choreografii, a Nagabczyńska cytuje Brown w swoim RE//MIXie. Jednak współczesna artystka idzie z tym o krok dalej, znajdując kolejne narzędzia do cytowanie własnych działań scenicznych, przy okazji wnosząc do dyskursu remiksu dyskusję dotyczącą pozycji elektronicznych metod powielania w procesie poznawania dziedzictwa tańca.

Spektakl RE//akumulacja zwraca uwagę na pewne podobieństwo między akumulacją jako ideą artystyczną i akumulacją jako naturalne zjawisko leżące u podstaw przyswajania wiedzy przez ciało tancerza. Tancerz uczy się ruchu, kumulując w ciele unikatowy dla siebie układ cytatów ruchowych. Te cytaty mogą należeć bezpośrednio do jego autora, ale też mogą być jego przetworzoną wersją. Za każdym razem zachodzi jakieś przesunięcie lub nałożenie w której tkwi nowa jakość, czego dowodem jest jakość ruchowa zawarta w ciele Nagabczyńskiej, jak i jakość choreograficzna zawarta w RE//akumulacji.

20:30 - Fundacja Burdąg - Meg Foley/Maria Stokłosa "Action Is Primary – Wychodząc do działania"

Spektakl powstał w Filadelfii według koncepcji Meg Foley. W 2012 Maria Stokłosa i Meg Foley spotkały się w Filadelfii. Zainteresowane podobieństwem swoich praktyk choreograficznych doprowadziły do ponownego spotkania rok później w Centrum w Ruchu w Warszawie i w Burdągu na Mazurach. W 2015 Maria Stokłosa została zaproszona przez Meg Foley do projektu mającego na celu rozwinięcie jej praktyki improwizacji tanecznej o nazwie Action is Primary. Przez pół roku Maria Stokłosa wraz z Meg Foley, Kristel Baldoz i Annie Wilson ćwiczyła i rozwijała tę praktykę. Rezultatem było ponad 30 spektakli z ich udziałem, opartych na praktyce Action is Primary, które odbyło się w kwietniu 2016 w Icebox Project Space
w Filadelfii. Po zakończeniu projektu Meg Foley udostępniła swoją praktykę Marii, Kristel i Annie do dalszego rozwoju i indywidualnej interpretacji.

„Jesteśmy rozpięci pomiędzy zapadaniem się w siebie, a wypluwaniem na zewnątrz. W jaki sposób możemy zaangażować się w to, co jest już obecne, przywołać nasze wnętrze na zewnątrz, a tłu pozwolić stać się pierwszym planem?"

Organizator: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partner: Mazowiecki Instytut Kultury
Projekt finansuje: Miasto Stołeczne Warszawa

 

system dostarczany przez © biletyna.pl 2006-2024

do góry